موسسه علمی و حقوقی پروژه پایا افتخار دارد با سابقه ای طولانی و با تیمی حرفه ای و با تجربه شما را در دریافت ویزا و اقامت کشور دلخواهتان یاری و همراهی کند.

به وضوح باید در ابتدا کمی درباره شرایط اولیه دریافت ویزا و اخذ اقامت در کشورهای مختلف اطلاعاتی ارائه داد تا هر شخص بسته به شرایط و امکاناتی که در اختیار دارد برای این امر اقدام کند.

مشخص است که شرایط هر شخصی کاملا با شرایط دیگر افراد حتی اعضای خانواده خود متفاوت است و نیز، شرایط ارائه ویزا و اقامت و مهاجرت هر کشور با دیگر کشورها تفاوت دارد و از طرفی باید این مورد را نیز در نظر داشت که ممکن است شرایطی که تا روز گذشته معتبر بوده اند، امروز تغییر یافته یا اینکه به طور کامل ملغی شده باشند و به همین دلیل اطلاع از شرایط و نیازها در امور مهاجرتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و همواره باید این اطلاعات را به روز کرد.

در اینجا، خوب است که بدانیم که اخذ ویزاهای مختلف می تواند برای مدت های مختلف تقاضا شود. معمولا درخواست ویزا از یک ماه آغاز     می گردد و بنا بر مورد، ممکن است یک سال یا گاهی تا پنج سال نیز معتبر باشند.

از طرفی، برخی از ویزاها برای یک بار ورود و خروج معتبر هستند و مهم نیست که اعتبار زمانی آن ها برای چه مدت باشد و به محض خروج شخص از مرز تعیین شده، آن ویزا از درجه اعتبار ساقط می گردد.

به این ترتیب باید انواع ویزاها را معرفی کرد و شرایط و توضیحات خاص هر کدام را به تفکیک شناخت.

ابتدا شرایط کلی دریافت ویزا را در حوزه مدارک شرح می دهیم. برخی از این مدارک الزامی هستند و بدون آن ها اقدام برای گرفتن ویزا و پاسپورت اشتباه است زیرا در هر صورت منجر به ریجکشن و عدم پذیرش می شود و ممکن است برنامه ریزی زمانی فرد را به طور کلی به هم بریزد.

شرایط لازم و کلی برای دریافت ویزا کدام هستند؟

قبل از هر مطلب باید این موضوع را گوشزد کرد که در صورتی که درخواست ویزای یک نفر پذیرفته نشود، مدارک ارسال شده به شخص بازپس داده نخواهد شد.

۱).اصل پاسپورت جدید (حداقل اعتبار پاسپورت باید شش ماه باشد.)

۲). ۲ قطعه عکس رنگی پشت زمینه سفید (که البته سایز عکس با توجه به نوع سفارت خانه ها متفاوت است اما معمولا ۴*۳ درخواست           می شود.)
۳). اصل و کپی شناسنامه کارت ملی

۴).گواهی اشتغال به کار که البته باید ترجمه گردد.

۵).سند مالکیت به نام شخص درخواست کننده ویزا

۶).بیمه تامین اجتماعی از محل اشتغال یا همان سابقه بیمه که باید نام شخص در آن به وضوح آورده شود و ریز سابقه دریافتی بیمه نیز در آن ذکر گردد.

۷).پرینت بانکی به اعضا هر نفر دستکم ۴۰ میلیون تومان با مهر و امضا شعبه و مشخصات فردی. در این قسمت باید دقت کرد که بالانس مالی حساب شخص باید برای حدود دو الی سه ماه باشد و در صورتی که میانگین مالی حساب شخص طی ده روز حتی اگر دو برابر میزان اعلام شده باشد پذیرفته نخواهد شد.

طبیعی است که کلیه مدارک باید با ترجمه رسمی باشند (به غیر از سفارت فرانسه ) و اینکه حضور خود مسافر در تاریخ های مشخص شده در سفارت به جهت مصاحبه حضوری الزامی است.

تذکر: برخی از ویزاها نیاز دارند که فرد بلیط رزرو هتل خود را نیز ارائه دهد که در جلسه مشاوره موسسه، در صورت لزوم، متخصص به فرد این موضوع را گوشزد خواهد کرد.

در ادامه باید گفت که این مدارک برای دریافت ویزای شنگن کافی هستند. در صورتی که فرد برای ویزای کشور خاصی درخواست دهد، بدیهی است که این مدارک برحسب مورد، معمولا افزایش پیدا می کنند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای اسپانیا:

پیش از ارائه فهرست مدارک اخذ ویزای اسپانیا، باید این مطلب را ذکر کرد که این مدارک با موارد اخذ ویزای شنگن تا حدود بسیاری یکسان هستند.

۱). اصل و فتوکپی از تمامی صفحات گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار ( گذرنامه باید توسط صاحب آن امضا شده باشد). همچنین اصل پاسپورت باطل شده یا قدیمی به همراه کپی از تمامی صفحات آن نیز باید ارائه گردد.

۲). کپی از کلیه روادید دریافت شده قبلی از گذرنامه جدید و قدیم (کشورهای عضو شنگن+ سایر کشورها). ترجیحا کپی ها باید رنگی باشند.

۳). دو قطعه عکس جدید ۴*۳ تمام رخ رنگی با زمینه سفید که باید جدید باشند. عکس های قدیمی یا خدشه دار مورد قبول نیستند.

۴). ترجمه تمامی صفحات شناسنامه که باید به صورت رسمی انجام شده باشد.

۵). اصل گواهی اشتغال به کار به زبان اسپانیایی (سمت فرد،تاریخ،استخدام و میزان درآمد). در این بخش باید در نظر گرفت که میانگین دریافتی یا حقوق فرد نباید از حد معینی پایین تر باشد. به عبارت دیگر حقوق شخص یکی از موارد نشاندهنده توانایی مالی وی محسوب می گردد. در زیر، موارد مختلف گواهی اشتغال به کار را مرور می کنیم:

الف). برای مشاغل آزاد: ترجمه جواز کسب به همراه سند اجاره مغازه.

ب). برای محصلین یا دانشجویان: اصل معرفی نامه از مدرسه یا دانشگاه که البته برگه اشتغال به تحصیل نیز کفایت می کند.

پ). برای پزشکان: ترجمه پروانه مطب و کارت نظام پزشکی و اجاره یا سند مطب و سهام بیمارستان در صورت داشتن

۶). ترجمه روزنامه رسمی شرکت و آگهی تاسیس شرکت

۷). ترجمه ی برگه رسمی حقوق دریافتی  به همراه لیست بیمه پرداختی به سازمان بیمه تامین اجتماعی (سابقه بیمه)

۸). ترجمه اسناد مالکیت

۹). اصل نامه بانک با آخرین مانده حساب به زبان انگلیسی و یا ترجمه شده به همراه ریز حساب بانکی در شش ماه اخیر (موجودی حساب می بایست حداقل ۵۰ میلیون تومان باشد.)

تذکر: برای خانم های خانه دار صورت حساب بانکی همسر کفایت می کند.

البته بار دیگر باید یادآوری کرد که شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است و گاهی سابقه مسافرت ها یا اقامت های فرد می تواند کمک قابل توجهی برای دریافت ویزا یا اخذ اقامت کشور دیگر محسوب شود.

در ضمن باید توجه داشت که دستکم سه نوع ویزا وجود دارد:

۱).ویزای توریستی

۲).ویزای دانشجویی

۳).ویزای تجاری

و بنا بر نوع تجارت باید در ارائه مدارک دقت لازم را در نظر داشت.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کانادا:

۱).فرم تکمیل شده درخواست روادید دیدار (فرم از گیشه قسمت روادید دریافت شود)

۲). گذرنامه معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار. در صورتی که اعتبار پاسپورت شما کمتر از میزان تعیین شده است باید برای دریافت پاسپورت جدید اقدام کنید که این امر معمولا بین ده روز الی یک ماه طول می کشد.

۳). فتوکپی صفحات پاسپورت. (ترجیحا رنگی باشند.)

۴). فتوکپی تمام صفحات شناسنامه

۵). دو قطعه عکس جدید (معمولا سایز ۴*۳ و با پشت زمینه سفید مورد نیاز است.)

۶). ارایه فتوکپی جدیدترین برگ پرداخت شده مالیات شخص دعوت کننده (برگه Notice of Assessment  )

۷). مدارکی که نشان دهنده موقعیت مالی متقاضی باشد و به عبارت دیگر بتواند تمکن مالی وی را ثابت کند. اگر شما مایل به دیدار فرزند یا فرزندان یا اقوام خود در کانادا هستید ارایه فتوکپی ویزای اقامت (IMM 10000) و یا فتوکپی کارت تابعیت آنها که حاوی تاریخ تولد شخص دعوت کننده باشد نیز مورد نیاز خواهد بود.

۸). فتوکپی پروانه کار یا مدارک اثبات اشغال به کار خود شخص.

در ضمن به خاطر داشته باشید که ترجمه رسمی تمامی این مدارک نیز مورد نیاز هستند.

بدیهی است ارایه مدارک فوق ضمانت دریافت ویزا نیستند. به همین دلیل در صورت داشتن مدارک زیر آنها را در زمان مصاحبه به همراه داشته باشید:

الف). هر نوع اسناد مالکیت

ب). دعوت نامه

پ). گذرنامه‌های قبلی شما که سفرهای اخیر خارج از کشور باشد.

هرچند که این مورد به صورت کلی یک قانون نیست اما، معمولا کسانی که بتوانند تمکن مالی خود را در سطح بالایی نشان دهند، از شانس بیشتری برای دریافت ویزا یا اقامت در کشورهای دیگر برخوردار می شوند زیرا، فرد مصاحبه کننده را مجاب می کنند که وی قصد بازگشت به کشور خود را دارد یا در صورت دریافت اقامت می تواند امور مالی خود را کنترل کند و به عبارت ساده تر برای کشور میزبان از لحاظ اقتصادی مشکلی ایجاد     نمی کند.

تا این قسمت مدارک کلی برای اخذ ویزای اسپانیا، دریافت شنگن و اخذ ویزای کانادا را توضیح دادیم. عزیزانی که تمایل دارند اطلاعات بیشتری دریافت کنند، با مراجعه به بخش «ارتباط با ما» سایت می توانند با متخصصان امور مهاجرتی موسسه پروژه پایا تماس برقرار کنند و برای تعیین جلسه مشاوره رایگان خود هماهنگی های لازم را دریافت نمایند. همانطور که بارها در این بخش توضیح داده ایم، شرایط و مدارکی که هر فرد برحسب وضعیت مالی و شغل خود برای اخذ ویزا یا دریافت اقامت می تواند ارائه کند با دیگری متفاوت است و مشاوره با یک متخصص مجرب می تواند کمک بسیار خوبی در این زمینه باشد.