اخذ ویزای شنگن از مواردی است که در حوزه های اصلی فعالیت موسسه علمی-حقوقی پروژه پایا قرار دارد. متخصصان این موسسه با انجام صدها پرونده موفق در دریافت ویزای شنگن توانسته است به بسیاری از هموطنان عزیز یاری و راهنمایی لازم را ارائه دهد.

در این بخش مدارک لازم برای دریافت ویزای شنگن را توضیح خواهیم داد و همچنین مزایای داشتن این نوع ویزا را نیز بیان خواهیم کرد.

نخست خوب است بدانیم که ویزای شنگن چیست؟

ویزای شینگن در واقع مجوزی است برای سفر به/ دیدار از کشورهای منطقه شنگن.

منطقه ی شینگن شامل ۲۶ کشور است که هر فردی که دارای این نوع ویزا باشد می تواند به تمامی این کشورها بدون محدودیت مرزی مسافرت یا اقامت داشته باشد. خوب است بدانیم که از میان ۲۶ کشور عضو پیمان شنگن، ۲۲ کشور عضو اتحادیه ی اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند که در ادامه این متن می توانید نام تمامی این کشورها را ببینید.

کشورهای عضو شنگن

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، با اخذ ویزای شنگن می توان به تمامی کشورهایی که به این پیمان متعهد هستند بدون محدودیت مرزی مسافرت کرد. البته باید در نظر داشت که محدودیت زمانی برای کسانی که عضو این کشورها نیستند وجود دارد و به این صورت نیست که برای مثال یک ایرانی با دریافت ویزای شنگن بتواند بدون توجه به مدت تعیین شده به هر میزان که تمایل داشته باشد در کشورهای عضو شنگن مسافرت کند یا اقامت داشته باشد. توضیحات مربوط به محدودیت های ویزای شنگن را در ادامه توضیح خواهیم داد. نخست، لیست کشورهای عضو این پیمان:

۱).اتریش

۲). بلژیک

۳). جمهوری چک

۴). دانمارک

۵). استونی

۶). فنلاند

۷). فرانسه

۸). آلمان

۹). یونان

۱۰). مجارستان

۱۱). ایسلند

۱۲). ایتالیا

۱۳). لتونی

۱۴). لیتوانی

۱۵). لوکزامبورگ

۱۶). مالت

۱۷). هلند

۱۸). نروژ

۱۹). لهستان

۲۰). پرتغال

۲۱). اسلواکی

۲۲). اسلوونی

۲۳). اسپانیا

۲۴). سوئد

۲۵). سوییس

۲۶). لیختن اشتاین

به عبارت دیگر با دریافت ویزای هر یک از این کشورها می توان به سایر کشورهای این لیست مسافرت کرد.

schengen-visa-in-thailand

اکنون خوب است انواع ویزای شنگن را بشناسیم:

این نوع از ویزا براساس نیاز، شرایط و درخواست فرد به سه نوع کلی زیر تقسیم می شوند که هر کدام زیرمجموعه های خود را دارا هستند:

۱).  ویزای عادی شنگن  (USV)

ویزای عادی شینگن در واقع روادید یکی از کشورهای عضو منطقه ی شنگن برای حمل ونقل یا اقامت در منطقه ی مورد نظر است که برای مدت زمانی خاص و حداکثر تا ۹۰  روز (سه ماه) در هر دوره ی شش ماهه اعتبار دارد که از تاریخ ورود شخص به منطقه ی شنگن شروع می شود. با توجه به اهداف سفر، ویزای عادی شینگن به سه دسته ی “ A ” ، “ B ” ، و “ C ” تقسیم می شود که در بخش بعدی به این موارد خواهیم پرداخت.

۲).  ویزای معتبر در منطقه ی محدود (LTV)

این نوع از ویزا به فرد اجازه می دهد فقط به کشور صادرکننده ی ویزای شنگن یا در برخی موارد، به کشورهای دیگری از منطقه ی شنگن سفر کند که نام ها آنها به صورت خاص هنگام درخواست ویزا ذکر شده باشند. به عبارت دیگر فرد ابتدا کشورهایی را که قصد سفر یا اقامت دارد از ابتدا مشخص می کند و به غیر از کشورهایی که نام شان هنگام درخواست ویزا ذکر شده اند، این گونه ی خاص ویزا برای سفر به کشورهای دیگر عضو شنگن که نامی از آنها برده نشده اند، معتبر نیست.

۳).  ویزای ملی

ویزای ملی دسته ی «D» به افرادی ارائه می گردد که برای تحصیل، کار یا اقامت دائم وارد یکی از کشورهای شنگن شوند و مشخص است که برای دریافت چنین ویزایی باید تمامی مدارک لازم را برای اثبات ادامه تحصیل، یا انجام امور تجاری ارائه داد. البته ویزای ملی به افرادی اعطا می شود که قصد دارند برای دوره ی زمانی خاص یا با هدفی مشخص در یکی از کشورهای عضو این پیمان اقامت کنند که پس از پایان دوره ی مشخص باید به کشورشان بازگردند.

همانگونه که گفتیم ویزای عادی شنگن به سه دسته ی «A»، «B» و «C»  تقسیم می شود. اکنون توضیح مختصری درباره این ویزاها به شما ارائه خواهیم داد.

الف). دسته ی «A» به ویزای ترانزیت فرودگاهی اطلاق می شود که به دارنده ی آن اجازه می دهد بدون وارد شدن به کشورهای منطقه ی شنگن و تنها در محدوده ی بین المللی فرودگاه های این کشورها تردد کند. ویزای ترانزیت فرودگاهی برای افرادی الزامی است که از یک کشور غیر شنگن به کشور غیر شنگن دیگر مسافرت می کنند و به دلیل تغییر مسیر یا دلایل تجاری باید در یکی از فرودگاه های کشورهای عضو شنگن هواپیمای شان را عوض کنند.

ب). دسته ی «B» به ویزای ترانزیتی گفته می شود که به دارنده ی آن اجازه می دهد ظرف حداکثر پنج روز با وسیله ی نقلیه ی شخصی، اتوبوس، یا هواپیمای شخصی به مقصد یک کشور غیر شنگن از منطقه ی شنگن عبور کند. مشخص است که باید مسافتی که باید در این تعداد روز محدود طی گردد را به دقت محاسبه کرد و نمی توان بیش از مدت زمان تعیین شده از این نوع ویزا استفاده نمود.

پ). دسته ی «C» به ویزای کوتاه مدتی گفته می شود که به دارنده ی آن اجازه می دهد بسته به مدت اعتبار ویزای خود، دوره ی زمانی معینی را در کشورهای عضو شنگن اقامت کند. این مدت معمولا از ۹۰ روز (سه ماه) شروع می شود. می توان برای ویزای شنگن یک ساله نیز درخواست داد.

مساله بسیار مهمی که باید همواره در نظر داشت این است که در اختیار داشتن ویزای شنگن به معنای ورود حتمی به مرز این کشورها نیست. به عبارت دیگر، این نوع ویزا تنها ضمانت رسیدن به مرز این کشورها را برای فرد صادر می کند و پس از آن، مقامات محلی (ماموران مرزبانی و گمرکی و مهاجرتی) براساس تحقیقاتی که انجام می دهند می توانند اجازه ورود شما را صادر کنند یا اینکه شما را از همان نقطه به کشور اولیه بازگردانند. به همین دلیل همواره باید مدارک قانونی و کافی را همراه داشته باشید و به هیچ عنوان اطلاعات نادرست به ماموران مرزبانی ارائه ندهید. پرسش هایی که معمولا مقامات مهاجرتی از مسافران انجام می دهند در حوزه موارد زیر است و خوب است که شما نیز نگاهی به آن ها بیندازید:

۱). هدف از مسافرت شما چیست و این که آیا می توانید صحت این هدف را از طریق ارائه مدارک ثابت کنید؟ در اینجا کافی است که فرد دعوتنامه تحصیلی یا مدارک تجاری برای انجام امور کاری یا دعوتنامه دوستان یا افراد خانواده خود را ارائه دهد و پس از بررسی مدارک معمولا بدون هیچگونه مشکل دیگری اجازه ورود به مرز شنگن برای فرد صادر می گردد.
۲). آدرس محل اقامت شما در شنگن (هتل یا نزد آشنایان) کجاست؟ همانطور که در پرسش شماره یک مطرح شد، با ارائه مدارک لازم تحصیلی، کاری یا اقوام خود به راحتی می توانید به ماموران نشان دهید که برای اقامت به کدام آدرس می روید و نیاز به توضیحات بیشتر در این زمینه نیست.
۳).  از پس هزینه مدت اقامت خود در شنگن بر خواهید آمد یا خیر؟ (پول به همراه دارد و یا اینکه شخص دیگری پرداخت مخارج وی را تقبل کرده است و در این صورت نام, آدرس و شماره تلفن این شخص). در این مرحله یا شخص به میزانی که مجاز است پول همراه خود آورده است یا در صورتی که قرار است در منزل یکی از شرکای تجاری یا خانواده یا اقوام یا دوستان خود اقامت داشته باشد با هماهنگی لازم می تواند این موضوع را اثبات نماید و در این حالت ماموران معمولا با انجام یک تماس تلفنی ثابت از فرد موردنظر این پرسش را انجام می دهند که وی مخارج و هزینه های شما را تقبل خواهد کرد یا خیر و در صورت مثبت بودن پاسخ، دیگر نیازی به همراه داشتن میزان زیادی از پول نخواهید داشت.
۴). همراه داشتن بلیط ترک شنگن یا پول کافی جهت خرید بلیط جهت ترک شنگن. این مطلب برای اثبات آن است که فرد قصد بازگشت به کشور خود را پس از اتمام اعتبار ویزای خود دارد و البته با توجه به روشن بودن موضوع نیازی به توضیح اضافه ضروری به نظر نمی رسد.

نکته بسیار مهم:

باید در نظر داشت که اعتبار یک ویزا به معنای آن نیست که فرد می تواند از تمامی روزهای آن استفاده کند زیرا، در بسیاری از موارد تعداد روزی را که فرد می تواند در محدوده شنگن مسافرت یا اقامت داشته باشد به صورت عددی بین یک الی ۹۰ در بخشی جداگانه آورده شده است و باید توجه داشت که تنها به تعداد آن روز می توان در زمان اعتبار ویزای شنگن به محدوده این کشورها مسافرت کرد.

از طرفی، در بخش دیگری از سایت که به بررسی موضوع اخذ ویزا، مدارک لازم جهت اخذ ویزا، مدارک لازم جهت دریافت ویزای شنگن و همینطور اخذ ویزای اسپانیا و نیز مدارک لازم جهت دریافت اقامت اسپانیا اشاره کردیم، گفته شد که شماری از ویزاها فقط و فقط برای «یک بار ورود و خروج» صادر می شوند و در صورتی که فرد حتی اگر به دلیل فراموشی یا اشتباه از مرز خارج شود و هنوز اعتبار روزهای مجاز اقامت و مسافرت و اعتبار ویزای وی باقی مانده باشد نمی تواند بار دیگر به مرز وارد شود!

در بخش های بالا درباره انواع ویزاهای عادی توضیحاتی ارائه شد. در ادامه به دو مورد از این ویزاها از نقطه نظر زمانی نگاهی می اندازیم:

ویزای «C» یا  ویزای بازدید: معمولی ترین نوع ویزا است که اکثر هموطنان ایرانی نیز با آن وارد محدوده شنگن میشوند. این نوع از ویزا می تواند حداکثر دارای ۹۰ روز اعتبار و حداکثر ۹۰ روز روزهای مجاز باشد.
ویزای  « D» که در واقع  ویزای بلند مدت محسوب می شود و معمولا برای اشخاصی مانند تاجران و افرادی که برای امور کاری یا حقوقی که نیاز به مدت زمان زیادی دارند، صادرمیشود که البته به دلایل ویژه مثلا بازرگانی مجبورند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند. مدت اعتبار ویزای از نوع « D» می تواند تا یک سال باشد اما حداکثر روزهای مجاز آن همان ۹۰ روز است.

تقاضای مسافرت یا اقامت بیشتر از ۹۰ روز در شنگن دیگر ویزا محسوب نمی شود، بلکه در حکم « تقاضای اقامت» خواهد بود.

 

برای درخواست ویزای شنگن فرم زیر را کامل نمایید